Committees

Steering Committee:

1. Mrs. Senthamarai Prabhakar, NC

2. Mrs. Pushparani Williams, DC

3. Mrs. Kanchana Poola, NY

4. Mrs. Rani Sebastin, MN

5. Mrs. Priya CK, MN

6. Mr. Anand Anandan, IL

7. Mr. Sivanandam Mariyappan, MN

 

Programming Committee:

1. Mr. Sachi Venkatakrishnan, MN – Chair

2. Mr. Vijay Manivel, MO – Co-Chair

3. Mrs. Senthamarai Prabhakar, NC

4. Mrs. Rama Jeyabalan, NC

5. Mr. Manoharan, VA

6. Mrs. Rani Sebastin, MN

7. Mr. Sundar Adhiyagavel, MN

8. Mr. Senthil Kaliyaperumal, MN

9. Mrs. Thanuja, IL

10. Mr. Sundarapandian, CA

11. Mr. Sivanandam Mariyappan, MN

 

Souvenir Committee:

1. Mr. Vijay Pakkiri, MN – Chair

2. Mr. Sundar Kuppusamy, DC

3. Mr. Chandrakumar, IL

4. Mrs. Meena Sundarapandian, CA

5. Mr. Nandha Swaminathan, TX

6. Mr. Madhu Venkitarajan, MN

7. Mr. Ravikumar Shunmugam, MN

8. Mr. Saravanakumaran, MN

9. Mr. Ponmudi , NJ

 

Registration Committee:

1. Mrs. Lakshmi Subbu, MN – Chair

2. Mr. Bala Ramasamy, MN

3. Mr. Sundar Adhiyagavel, MN

4. Mr. Subbu, MN

5. Mr. Subbu, MN

6. Mr. Sebastin, MN

7. Mrs. Rohini Bala, MN

 

Fundraising Committee:

1. Mr. Sundar Adhiyagavel, MN – Chair

2. Mrs. Devi Nagappan, NJ

3. Mr. Mahendiran Sundarrajan, DE

4. Mr. Vijayakumar, NY

5. Mr. Umapathy, KS

6. Mr. Nambirajan, IL

7. Mr. Anand Anandan, IL

8. Dr. Arumugam, MN

9. Mrs. Rani Sebastin, MN

10. Mrs. Priya CK, MN

11. Mr. Sivanandam Mariyappan, MN

12. Mr. Kumar, MO

 

Vendor Booth Committee:

1. Mr. Arun Shanmugam, MN – Chair

2. Mrs. VishnuPriya Manikandan, MN

 

Decoration Committee:

1. Mr. Hanibal Benjamin, MN – Chair

2. Mr. Vijay Pakkiri, MN

3. Mr. Sachi Venkatakrishnan, MN

4. Mr.Muruganandam Harikrishnan, MN

5. Mrs. Dharsana Gopalakrishnan , MN

 

MCC Facilities Committee

1. Mrs. Priya CK, MN – Chair

2. Mr. Hanibal Benjamin, MN – Co-Chair

 

Accounts Committee

1. Mr. Bala Ramasamy, MN – Chair

2. Mr. Thangamani Paulsamy, GA – FeTNA Treasurer

3. Mrs. Senthamarai Prabhakar, NC

4. Mr. Sivanandam Mariyappan, MN

 

Public Relations Committee:

1. Mr. Elangovan, CA – Chair

2. Mr. Vasanth, MN, Co-Chair

3. Mr. Soundar Jeyabal, TX

4. Mr. Sundar Adhiyagavel, MN

5. Mr. Senthil Kaliyaperumal, MN

 

Web Committee:

1. Mr. Soundar Jeyabal, TX – Chair

2. Mr. Manikandan Jeyaraman, MN

3. Mr. Sundar Adhiyagavel, MN

4. Mr. Senthil Kaliyaperumal, MN

5. Mr. Sundarapandian Sabapathy, MN

 

Hotel/Parking/Shuttle committee

1. Mr. Vinod Pillai, MN – Chair

2. Mr. Kumaraguru, MN

 

Food Committee:

1. Mr. Manikandan Jeyaraman, MN – Chair

2. Mr. Murugesan, MN 

3. Mr. Karthikeyan Thilagar, MN

4. Mr. Kannapiran Kannan, MN

5. Mrs. Rani Sebastin, MN

6. Mr. Prasad, MN

7. Mr. Sivanandam Mariyappan, MN

8. Mr. Suresh, MN

9. Mr. Muthukumar Narayanan, NC

10. Mr. Thanigai Arasu Vengadesan, NC

11. Mr. Gopinath Dhakshinamurthy, WI 

 

Parallel Sessions Committee:

1. Mr. Saravanan Durairajan, MN – Chair

2. Mr. Guna Nandagopalan, MN – Co-Chair

 

TAP Awards Committee:

1. Mr. Madhu Venkitarajan, MN – Chair

2. Mr. Chokkalingam Karuppaiah, CA – Co-Chair

3. Mr. Raj Sivaraj, MO

4. Mr. Sundarapandian Sabapathy, CA

 

Associate Coordinators:

1. Mr. Socrates Ponnusamy, IL – Midwest Region

2. Mr. Masil Masilamani, OK – South Region

3. Mr. Guna Pathakkam, CA, – West Region

4. Mr. Mohan Vairakkannu, NC – Southeast Region

5. Mr. Manikumaran, DC – Northeast Region

 

Short Films Competition Committee:-

1. Mr. Thirumurthi Ranganathan, MI – Chair

2. Mr. Vijay Manivel, MO – Co-chair

3. Mr. Keerthi Jeyaraj, TX

4. Mr. Lakshmipathy Anandan, MN

5. Mrs. Parvathi Bashiyam, MN

6. Mrs. Viji Alagar, KY

7. Mr. Lakshmi Narayanan, W

 

Kural Theni (Youth Kural Competition)

1. Mrs.Prasanna Sachi, MN

2. Mr. Madhu Venkitarajan, MN

3. Mrs. Mangala, MN

4. Mr. Mani Ramasamy, NC

5. Mr. Sriram, WI

 

Thamil Theni (Youth Literary Competition)

1. Mrs. Prasanna Sachi, MN

2. Mrs. Anitha Sivanandam, MN

3. Mrs. Rajee Sundar, MN

4. Mrs. Shobha Easwaran, MN

5. Mrs. Raji Sundar, MN

6. Mrs. Radhika Vijay, MN

7. Mrs. Kavitha Saravanan, MN

8. Mr. Mani Ramasamy, NC

9. Mr. Sriram, WI

10. Mr.Ravikumar Shunmugam, MN

 

TEFCON 2017 – Committee

1. Vinot Pillai (Chair)

2. Mahendran Sundarraj (Co-Chair)

3. Venky Sadagopan (Event Operations Lead)

4. Siva Moopanar (Fund Raising Lead 

5. Paddu Govindaraj (Start-up Pitch Competition Chair)

6. Mahendiran Periasamy (Event Operations / Marketing / Outreach)

7. Cecilia Smitha Jackson (Event Operations / Youth Coordinator)

8. Jayaprakash Thyagarajan (Marketing Lead)

9. Thillai Kumaran (Start-up Pitch Competition / Outreach)

10. Sumi Shan (Start-up Pitch Competition Co-chair / Marketing)

11. Anand Anandhan (Sponsorship)

12.Veera Venugopal (Sponsorship / Event Operations)

13. Soundar Jeyapal (Web Committee / Fund Raising)

14. Nambi (Event Operations / Booths)

15. Gopi Dhaks (Marketing)

 

TEFCON 2017 – Advisory Commiteee

1. Ram Nagappan , CIO, Pershing Inc

2. Lena Kannapan , CTO, 8K Miles Media

3. C.K.Kumaravel, CEO, Naturals